Mužské a ženské libido

Úvod Mužské a ženské libido

Libido respektíve pohlavný pud znamená sexuálnu túžbu, niekedy sa mu hovorí aj sexuálny apetít. Ide o súhrn na seba nadväzujúcich vrodených reflexov ovplyvnených hormonálnou činnosťou. U pohlavne dospelých jedincov vzbudzuje túžbu po párení. Pud, ktorý slúži na zbližovanie a zachovanie druhu. Označuje aj základnú pudovú energiu a sexuálnu túžbu, ktorá vyviera z podvedomia a zameriava sa na dosiahnutie slasti. Chuť a vášeň podporuje aj jedlo, ktoré jete. Napr. mandle a orechy, ktoré udržiavajú vaše hormóny v rovnováhe. Jedzte ich zľahka opražené a vaše pohlavné orgány budú v skvelej forme.

PRÍČINA ZNÍŽENÉHO LIBIDA

Stojí za tým znížená produkcia gonadotropných hormónov LH a FSH, riadiacich činnosť pohlavných žliaz a tým je Vaše libido ochromené. Pri erotickom stimulovaní (nežnostiach, pohľadoch, slovách) vylučuje hypotalamus (časť mozgu riadiace hypofýza a jeho prostredníctvom okrem iného pohlavné žľazy) hormóny, ktoré v hypofýze vytvoria vlastné sexuálne hormóny LH (luteizační hormón) a FSH (folikuly stimulujúci hormón). Tieto hormóny potom napríklad u žien putujú krvou k vaječníkom a stimulujú tam produkciu pohlavných hormónov gestagénov (hormónov, ktorých funkciou je najmä príprava pohlavných orgánov k tehotenstva), u mužov ovplyvňuje tvorbu testosterónu (mužského pohlavného hormónu, nevyhnutného okrem iného pre správnu tvorbu spermií v semenníkoch ). Zníženie a stratu libida môžu vyvolať jednak psychologické faktory, napríklad stres v dôsledku pracovného vyťaženia, manželského konfliktu alebo zármutku. Tiež problémy fyzického rázu, ku ktorým sa radí únava, choroby alebo užívanie liekov (zvlášť upokojujúcich alebo liekov na zníženie krvného tlaku).
 

AKO JE TO U ŽIEN

Väčšina dospelých žien by skvelý vzťah medzi osobou mužského a ženského pohlavia opísala ako veľa rozhovorov, zdieľanie, emocionálnu väzbu či pocit “lásky”. Moderné štúdie však ukazujú, že u párov sa bližší vzťah rozvinie až prostredníctvom dotykov a nežnosťou skôr než rozprávaním samotným. A intimita narastie skrze príjemné, naplňujúce milovanie. problémy s libidom u ženy môžu vážne podkopať celý vzťah.

Pravdou je, že problémy s libidom u žien môžu partnerskú intimitu zruinovať. Nedostatok sexuálneho vzrušenia a túžby a neschopnosť dosiahnuť orgazmus môžu u partnerov vytvoriť pocit odcudzenia, nemilovanosti alebo poníženie. Vzťah, v ktorom žena trpí nízkym libidom a sex vníma ako povinnosť alebo láskavosť preukázanú muži, povedie do problémov. Nezáleží na tom, či v ňom funguje intimita počas “rozhovorov” medzi partnermi, problémy s libidom u ženy môžu vážne podkopať celý vzťah.

Rodina, starí rodičia, malé deti, pracovné vyťaženie, spoločenský život – to všetko uberá žene silu a čas, pokiaľ ide o sex, najmä ak trpí problémami s libidom a sex jej nepripadá vzrušujúce! Liečba liekmi, stres alebo všeobecné problémy so zdravím môžu narušiť prirodzené sexuálne reakcie tela.
 

ZNÍŽENIE SEXUÁLNEHO APETÍTU U MUŽOV

Znížené libido u mužov sa objavuje menej často, ako u žien. K najčastejším príčinám nechuti na sex patrí obezita, spája sa s ňou totiž aj veľa psychických problémov, najmä nízke sebavedomie. Rizikovými faktormi sú pitie alkoholu, fajčenie cigariet, užívanie drog. Zníženie libida spôsobuje aj dlhodobý stres, úzkosti, neliečenej depresie alebo traumy z detstva. Rovnako tak môže byť príčinou zníženého libida aj zatiaľ neprejavená homosexualita.

AKO ZVÝŠIŤ LIBIDO

Dobrou správou je, že sa s nedostatkom sexuálnej túžby dá vždy niečo robiť. Len sa problém nesmie podceňovať, ale je potrebné ho čo najskôr riešiť. Ak aj vy patríte medzi ženy, pre ktoré je sex tabu, skúste, ako navštívite odborníka, tieto tipy.
1. Vysaďte prášky.
2. Snažte sa čo najviac uvoľniť (napríklad masážou alebo cvičením)
3. Účinnými látkami, ktoré pomôžu zvýšiť sexuálny apetít sú tiež úplne prírodné gingko biloba alebo homeopatikum acta racemosa (ploštičník hroznatý). Oboje sa dá zohnať v lekárňach.
4. Skúste akupunktúru.
5. Najmä mama od detí pomôžu špeciálne cviky. Treba tie na posilnenie panvového dna.