Impotencia

Úvod Impotencia

Význam slova impotencia (latinský pôvod), ktoré je strašiakom asi pol milióna slovenských mužov, je doslova “neschopnosť”. Je to termín, ktorým lekári označujú súhrn problémov v oblasti sexuálneho života – problémy so stoporením údu (erekciou), ejakuláciou, dosiahnutím vyvrcholenia či problémy s libidom. Ak chceme hovoriť odbornejším jazykom, ide o zdravotné ťažkosti muža, označované ako erektilná dysfunkcia.O impotencií hovoríme vtedy, ak má muž v stredných rokoch, väčšinou po 50-tke, pravidelné a trvalé problémy v imtímnej oblasti. Riziko erektilnej dysfunkcie sa zvyšuje priamo úmerne s vekom a zdravotným stavom muža, odvíja sa samozrejme aj od životného štýlu konkrétneho jedinca. Občasné poruchy erekcie, spôsobené najrôznejšími príčinami, akými sú choroby, stres, nadmerné požitie alkoholu a pod., sú bežné v živote každého muža. Impotencia v mladom veku býva skôr výnimkou ako pravidlom, preto si z občasných ťažkostí s dosahovaním erekcie netreba robiť ťažkú hlavu. Ak však dochádza v intímnej sfére k pravidelnejším zlyhaniam, pravdepodobne ide o príznaky impotencie, vyžadujúce si Vašu pozornosť.

Poznáme dva typy impotencie:

  • primárna – vyskytuje sa zriedkavo a spôsobujú ju najmä vážne psychologické impulzy ako strach z intimity, úzkosť, či extrémny pocit viny. Muži s primárnou impotenciou nikdy nedosahujú dostatočnú erekciu pre kvalitný pohlavný styk
  • sekundárna – sa vyskytuje oveľa častejšie. Ide o problémy s erekciou, ktoré sa objavujú so zvyšujúcim sa vekom, po období bez akéhokoľvek intímneho problému. Muži so sekundárnou impotenciou sú schopní dosahovať erekciu asi v 25% pokusov o pohlavný styk. Ide však o “lepší” prípad, ktorý sa dá liečiť užívaním liekov na impotenciu alebo výživových doplnkov na podporu erekcie.
  • Príčiny impotencie

    Medzi najčastejšie spúšťače impotencie patria choroby akými sú cukrovka, ochorenia obličiek, vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, skleróza multiplex a mnoho ďalších. Štatistiky hovoria o tom, že až 50-60% mužov, trpiaciach cukrovkou, sú impotenti.

    Ďalšími bežnými príčinami problémov s erekciou je užívanie liekov, predpísaných lekármi, poškodenie dôležitých nervových zakončení, svalov a tkanív (následok po operáciách mechúra), prostaty či miechy, hormonálna nerovnováha, fajčenie a užívanie drôg, dokonca aj impotencia a alkohol sa ovplyvňujú viac, než si myslíte. Samostatnou kapitolou sú psychologické faktory, akými sú stres, strach, hnev, či problémy vo vzťahoch, financiách, práci a pod.


     

 
Copyright 2017 - 2024 © kamagra-obchod.sk